XAPK Dosyalar Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl KURULUR? APK ‘dan Farkı Nedir ?

XAPK Dosyalar Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl KURULUR? APK ‘dan Farkı Nedir ?” adlı yazıyı sizinle paylaşmak istedim. Umarım işinize yaramıştır.

Hepinize merhabalar bugün ki yazıda XAPK dosyaları nasıl cihazınıza kuracağınızı ,XAPK dosyasının ne olduğunu , XAPK Dosyalarının ne işe yardığını ve XAPK dosyalarının APK dosyalarından ne farkı olduğuna birlikte bakacağız.

XAPK UZANTILI DOSYALAR NEDİR ? Ne İşe Yarar ?

Şimdi ilk olarak XAPK Uzantılı Dosyaların Ne olduğuna bakalım. Aslına XAPK uzantılı dosya demek hem APK hem de OBB dosyalarını aynı anda barındıran ve cihazınıza kuran bir sistemdir. APK nın ne olduğunu zaten biliyorsunuz. Herhangi bir uygulama ya da oyunu kurarken maksimum yirmi MB olan paket ayrıştırma dosyasıdır.

Peki OBB ne demek diye sorarsanız ise uygulamanın içeriğinin bulunduğu büyük boyutlu bir dosyadır. Aslında OBB olmadan APK çalışmaz . APK olmadan ise OBB hiçbir işe yaramaz.

İşte XAPK ise hem OBB hem de APK yı aynı anda içinde barındıran dosyadır.

APK ‘dan Farkı NEDİR ?

Aslında yukarıdaki metinde az da olsa farkına değindim ama yine de anlatayım size. Apk deyince aklınıza herhangi bir yerden indirip daha sonra kurulumunu gerçekleştirip eğer kuracağınız uygulama büyük boyutlu ise bir de OBB dosyasını indirip sonra “ANDROİD /OBB” dizinine yapıştırıp kullanabileceğiniz şey aklınıza geliyordur herhalde.

Ya da yoksa ben mi fazla abarttım. Evet fazla abartmış olabilirim. Zaten XAPK dosyalar genellikle 200 MB ‘dan büyük dosyalar için uygundur. Diğer 200 MB ‘dan küçük olan dosyalarda sadece APK kurmanız yeterli olur genellikle. Çok sıklıkla karşılanmasa da 200 MB ‘dan küçük dosyalar içinde kullanıldığı rastlanır.

Yani kısaca XAPK dosyaların içinde hem APK hem de OBB bulunur.

NASIL KURULUR ?

  • 2- Uygulamayı kurduktan sonra uygulamaya giriş yapın. Karşınıza gelen ekranda cihazınızda olan tüm XAPK uzantılı dosyalar gelecektir.

Yalnız !! eğer XAPK uzantılı dosya SD KART içinde ise o sayfa üzerinde gözükmez.

“Peki SD KART içinde yer alan XAPK uzantılı uygulamayı nasıl kuracağım ? ” dediğinizi duyar gibiyim.

  • 3- Dosyalarıma girin ve sonra SD KART içindeki XAPK Uzantılı uygulamayı bulun ve üzerine basınca kurulum ekranının geldiğini göreceksiniz. 
  • 4- O kısımdan “Install” yazan mavi seçeneğe tıklayın ve kurulum işlemi başlayacaktır.

Video İle Kurulum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön